english

MasterClass „Composing for Film” na Dublin Internationl Film Festival

27 lutego 2016

Podczas tegorocznej edycji dublińskiego festiwalu odbył się MasterClass z Janem pt. „Composing for Film”. Spotkanie w The Royal Irish Academy of Music poprowadził Bill Whelan.

Premiera płyty „Spotkanie” Bronisław Kaper & Jan A.P. Kaczmarek!

4 grudnia 2015


Płyta „Bronisław Kaper / Jan A.P. Kaczmarek – SPOTKANIE” to muzyczne zjednoczenie dusz dwóch wybitnych polskich kompozytorów, którzy zapisali się w historii największej muzyki filmowej. Obaj twórcy byli związni z Hollywood i obu uhonorowano najbardziej prestiżową nagrodą filmowego świata – Oscarem! (fragment z opisu płyty)

Na płycie znalazły się kompozycje w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej.

Więcej informacji o płycie tutaj.

Piąta, jubileuszowa edycja TRANSATLANTYK Festival!

7-14 sierpnia 2015

W Poznaniu i Wielkopolsce odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Transatlantyk, którego twórcą i dyrektorem jest Jan. Tematem przewodnim tej edycji był chaos. W kilkuset wydarzeniach filmowych, muzycznych i edukacyjnych uczestniczyło w tym roku w sumie blisko 65 tys. osób!

 

Wypełnione po brzegi sale kinowe podczas seansów, tłumy na pokazach Transatlantyk: Mobilnego Kina Škody oraz w Kinie Łóżkowym, które wraz z Klubem Festiwalowym działało w sercu miasta, na Placu Wolności. Inspirujące i często burzliwe dyskusje podczas 78 spotkań, paneli i warsztatów w salach CK Zamek, w Łóżkotece oraz na festiwalowych zielonych schodach. Wybitni artyści z całego świata na wyciągnięcie ręki. Najlepsi polscy szefowie kuchni na Kinie Kulinarnym, programowanym wspólnie z twórcami Berlinale. Utalentowani młodzi kompozytorzy w unikalnych konkursach natychmiastowej improwizacji i muzyki filmowej.

 

Więcej informacji o tej edycji Festiwalu można znaleźć tutaj.

Jan odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

1 lipca 2015

Podczas oficjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim Jan otrzymał z rąk Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

 

Więcej informacji tutaj.

Premiera filmu „Mòj Tata Gene Gutowski”

13 października 2014

 

Na Warszawskim Festiwalu Filmowym odbyła się polska premiera filmu dokumentalnego „Mój Tata Gene Gutowski” („Dancing Before The Enemy: How a teenage boy fooled the Nazis and lived”; reż. Adam Bardach), do którego muzykę skomponował Jan.

4. edycja TRANSATLANTYK Festival zgromadziła ponad 60 tys. uczestnikòw!

8-14 sierpnia 2014

W Poznaniu odbyła się czwarta edycja Festiwalu Transatlantyk, którego twórcą i dyrektorem jest Jan. Plakat tegorocznej edycji, której motywem przewodnim była „Odwaga i światło”, przygotował Rosław Szaybo. Filarami tego międzynarodowego wydarzenia są Film, Muzyka oraz Edukacja & Inspiracje. W programie oprócz sztandarowych transatlantykowych projektów znalazło się wiele nowości, takich jak: Talking Piano, Coffee with…, Kino Trzeciego Wieku czy Kino dla Mam.

 

Odbyły się również konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest (więcej informacji o obu konkursach znajduje się tutaj).

 

Najważniejszą nagrodę Festiwalu, Transatlantyk Glocal Hero Award, otrzymała profesor Gayatri Chakravorty Spivak, wybitna filozofka i działaczka społeczna, zajmująca się problemami związanymi z globalizacją i imperializmem. Nagrodę publiczności dla najlepszego filmu czwartej edycji (Transatlantyk Audience Award) odebrali twórcy „20 000 dni na Ziemi”.

 

Podczas Gali Otwarcia odbyła się prapremiera utworu Jana A.P. Kaczmarka, Universa – Remix 1, w wykonaniu Transatlantyk Symphony Orchestra oraz Recomposed by Max Richter: Vivaldi – The Four Seasons (w wykonaniu Transatlantyk Chamber Orchestra, podczas Gali Zamknięcia). Festiwal zgromadził ponad 60 tys. odbiorców!

 

Więcej informacji o tej edycji znajduje się tutaj.

Premiera „Universa – Opera Otwarta”

10 maja 2014

Na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się światowa prapremiera widowiska „Universa – Opera Otwarta”, będącego kulminacją Głównych Obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorem muzyki i libretta jest Jan.

W sobotni wieczór, w obecności ponad kilkunastotysięcznej widowni, wystąpiła Sinfonietta Cracovia (pod dyrekcją Moniki Wolińskiej) wraz z Chórem Polskiego Radia oraz Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego – Camerata Jagellonica oraz soliści: Iwona Sobotka, Małgorzata Walewska, Julia Pietrucha i Szymon Komasa.

Więcej zdjęć z wydarzenia znajduje się tutaj.